Alışveriş Sitelerinde Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Alışveriş Sitelerinde Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Alışveriş Sitelerinde Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Bir alışveriş sitesinin kullanılabilirliğini arttıran en önemli özelliklerden biri de site içinde mevcut olan ödeme yöntemleridir. Çünkü herkesin kendisine uygun bulduğu farklı bir ödeme yöntemi vardır. Ayrıca bu ödeme yöntemlerinin bazıları site açısından güven duyulma sebebi haline gelmektedir. Birçok farklı sitede farklı farklı ödeme yöntemleri kullanılsa da biz şuan en yaygın olanları ele alacağız.

 Kredi Kartı ile Ödeme

Herhangi bir alışveriş sitesinin olmazsa olmazı olan ve aralarında en yaygın olan ödeme şeklidir. Alıcı, kredi kartında Alışveriş Sitelerinde Kullanılan Ödeme Yöntemleribulunan bilgileri karşısına çıkacak olan ödeme ekranına girerek satıcıya, alacağı ürünün fiyatını kredi kartı ile ödemiş olur. Bu ödeme gerçekleşirken hem e-posta yolu ile hemde telefon numaranıza gelen SMS onayı ile onay vermeniz gerekir(bazı siteler için sadece SMS).

 Havale/EFT ile Ödeme

Alışveriş sitelerinde kullanılan ödeme yöntemleri arasında yine en yaygın olan yöntemler arasına giren ödeme şeklidir. Havale aynı bankadan aynı bankaya yapılan para transferidir. A bankasından A bankasına gibi. EFT ise farklı bir bankadan farklı bankaya yapılan para transferidir. A bankasından B bankasına yapılan para transferi gibi.

Havale ile ödeme yapılacaksa, alıcı satıcının banka bilgilerinin bulunduğu ekrandan bilgileri öğrenerek satıcının kullandığı bankadan satıcının hesabına ücreti havale eder. Müşteri parayı gönderir göndermez bakiyesi hesap bilgilerinde gözükür. Havale için gereken düşük ücret havale yapılırken alıcıdan tahsis edilir.

EFT ile ödeme yapılacaksa, yine alıcının karşısına çıkan satıcının banka bilgilerini öğrenerek kendi bankasına gider ücreti satıcının hesabına EFT ile öder. EFT ile ödemelerde Havaleye kıyasla daha fazla bir ek ücret talep edilir ve EFT sadece mesai saatleri içinde yapılabilir.

 Kapıda Ödeme

Son zamanlarda birçok alıcı tarafından aranılan ödeme yöntemidir. Genellikle kredi kartı kullanmayan alıcılar bu ödeme yöntemini tercih etmektedir. Alıcı ürün siparişi verirken kapıda ödeme seçeneğini kullanarak, kargo ile gelen ürünü teslim alırken kargo şirketine nakit olarak ücreti öder.