Dekorasyon Macerası

Kullanılan mekanın ihtiyaca ya da zevke göre fiziki ve sanatsal açıdan şekillendirilmesine dekorasyon denir. Şekil verilmek istenen mekan bazen devasa binalar içinde küçük bir çalışma ofisi bazen bir bebeğin rüyalara dalacağı oda bazen içerisinde mis gibi lezzetlerin oluşacağı bir mutfak olabilir. Aslında hayatımızın her alanında az ya da çok dekorasyon ile karşılaşırız.

dekorasyon-macerasi

Tarihten bu yana da insanlar dekorasyonla iç içe olmuştur ve yaşam alanlarını farklı şekilde düzenlemiştir. Bu düzenleme ve değiştirmelerin temelinde farklı ihtiyaçlar ve estetik kaygıları bulunmaktadır. İnsanlar güvenli bir şekilde yaşamak için kendilerini vahşi hayvan saldırıları, sel, heyelan gibi kötü doğa şartlarından koruyacak evler edinmek istemiştir. Bulunulan coğrafyadaki mevcut doğal kaynaklar da bu yapıların temel taşı olmuştur. Bir yerde orman çok ise o yörede düzenlemeler ahşap odaklı; kum ve toprak kaliteli ise kerpiç odaklı olmuştur. Gün geçtikçe ihtiyaçlar ve zevkler değişmiştir bununla birlikte doğada birçok kaynak keşfedilmiş ve mekanlar daha farklı düzenlenmeye başlamıştır.

Tarihe baktığımızda dekor örnekleri olarak Milat’tan önce ve sonraya ait eserler görmekteyiz. Farklı inançlar farklı milletler çeşitli nedenlerden dolayı dekor ve süsleme sanatına adım atmıştır. Anadolu, Mısır, Hindistan, Yunanistan gibi coğrafyalarda barınma ihtiyacını karşılamak için ev, yollarda seyahat durağı olan han, kral ya da padişahların bulunduğu saray, dini vecibeler için oluşturulan cami, kilise, havra, sinagog ve kültürel etkinlikler için düzenlenen tiyatro ve gösteri alanları gibi mekanlar bize tarihin dekor anlayışı hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Günümüzde özellikle Anadolu’da yapılan tarihi eser kazı çalışmalarında ortaya çıkan çömlek, bıçak, kaşık, tencere ve sanatsal yapıtlar Anadolu topraklarında hayat sürmüş medeniyetlerin sanat ve dekor anlayışını anlama adına bize yardımcı olmaktadır.

Fransa’da 1876’da gerçekleşen Avrupa’da siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda büyük değişimlere sebep olan Sanayi İnkılabı ile birlikte dekor çalışmaları da endüstriyel ve ticari boyut olarak yükselmiştir. 19. yüzyıldan bu yana endüstriyel olarak yükselen dekor anlayışı bu yükselişini günümüzde de hız kesmeden devam ettirmektedir ve profesyonel bir boyut kazanmış durumdadır.

İhtiyaçlar doğrultusunda başlayan dekor işlemleri günümüzde daha çok zevkler doğrultusunda ilerlemektedir. Her geçen gün de dekorasyon işlemleri farklı boyutlar kazanarak zenginleşmektedir. Dekorasyon dünyası değişen ve gelişen bu boyutlara senkronize olmuş durumdadır.

Kısaca dekorasyon nesiller boyunca bir sanat anlayışı ve insanların uğraş alanı olmaya devam edecek.

“Dekorasyon Macerası” üzerine bir yorum

  1. Dekorasyon Macerası 🙂 Evet gerçekten macera gibi oluyor hele ki birde evlilik arefesinde iseniz hem heyecan hem baskı(aileden gelen baskı) derken bir şekilde evinizi ve dekorasyonunuzu düzüyosunuz

Yorumlar kapalı.