Discus Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Discuslar strese yatkın sakin fakat bir o kadar da narin balıklardır. Eğer discus beslemeye karar verdiyseniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu akvaryum düzenidir. Discus akvaryumu nasıl olmalı?

discus akvaryumu nasıl olmalı

Akvaryumları son derece sakin ve sade bir akvaryum olmalıdır. Sivri malzemeler bulunmamalı yüzerken veya kaçarken çarpacakları malzemeler olmamalıdır. Akvaryumlarda bitkiler görsel olarak çok güzel görünürler. Fakat discus akvaryumunda bitki olması hem zahmetli hem bakımı zor hem de discuslar için zararlı olacaktır. Çünkü bitkiler düşük sıcaklık ister discuslar ise yüksek sıcaklık isterler. Akvaryum bitkileri yüksek ışık ister discuslar ise çok ışıktan hoşlanmazlar. Akvaryum dibinde taban kumu kullanmak isterseniz mutlaka kuvars olmalıdır. Çünkü diğer kumlar karbonat salgılayacak buda suyun pH derecesini arttıracaktır. Aynı şekilde bitkiler içinde geçerlidir.

Eğer illa bitki olsun derseniz yapay bitkiler öneririm. Çünkü canlı akvaryum bitkilerinin gelişimi için suya karbondioksit takviyesi yapmak gerekir bu takviyede sudaki pH oranını düşürür veya dalgalandırır. Bu durumda da discuslar strese girerek renklerini karartır dolayısıyla iç ve dış parazitlere karşı savunmasız kalacakları için ölümle sonuçlanan tatsız durumlarla karşılaşılabilir.