Diyabette Diyet Ne Kadar Önemli ?

Dünya üzerinde 380 milyon insan diyabet hastalığına sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü, 2030 ‘da diyabetli yaşayan insan sayısının günümüzdekinin iki katına çıkacağını tahmin etmektedir. Globalleşen dünyada çalışan nüfus profilinin beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve beslenme faaliyetlerine ayırdıkları zamanın azalmasıyla dengesiz bir beslenme kültürü ortaya çıkmıştır. Karbonhidrat kaynaklı diyetin yaygınlaşması, fast-food denilen verimsiz ve kalitesiz besin alma şekli, yetersiz beslenme sonucunda pek çok hastalık baş göstermiştir.

Diyabet de bunlardan birisidir. Peki diyabette diyet ne kadar önemli? Diyabetiniz varsa, doktorunuz büyük olasılıkla sağlıklı bir beslenme planı geliştirmenize yardımcı olması için bir diyetisyene görünmenizi tavsiye edecektir. Bu plan, kan şekerinizi (glukoz) kontrol etmenize, kilonuzu yönetmenize, yüksek tansiyon ve yüksek yağ oranı gibi kalp hastalıkları risk faktörlerini kontrol etmenize yardımcı olur. Doğru diyet kan şekerinizi, kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olur ve ayrıca kilonuzu takip etmenize yardımcı olur.

Diyabetli insanlar aldıkları besinlerin insülin ve ağız yoluyla aldıkları ilaçlarla (eğer alıyorlarsa) dengede olmasını sağlamak için ekstra özen göstermeli ve kan şekeri seviyelerini yönetmek için egzersiz yapmalıdırlar. Aşırı kalorili ve yağlı gıdalar tükettiğinizde, vücudunuz kan şekerinde istenmeyen bir artış yaratarak tepki verir. Kan şekeri kontrol altında tutulmazsa sinir, böbrek ve kalp hasarı gibi komplikasyonlara eden olabilir. Sağlıklı gıda tercihleri yaparak ve yeme alışkanlıklarınızı takip ederek kan şekeri seviyenizi güvenli bir yerde tutmanıza yardımcı olabilirsiniz. Diyabet diyeti, düzenli ve dengeli beslenmeye, günde üç öğün yemek yemesine dayanır. Bu vücudunuzun ürettiği insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olur. Diyabette tavsiye edilen gıdaları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Sağlıklı karbonhidratlar. (Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller, ve az yağlı süt ürünleri)
  2. Lif bakımından zengin gıdalar.
  3. Deniz ürünleri.
  4. “İyi” yağlar. (Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ içeren gıdalar kolestrol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.)