Dondurucuda Kışlık Domates Saklama Yöntemleri

Dondurucuda Kışlık Domates Saklama Yöntemleri

Dondurucuda kışlık domates saklama yöntemleri, hiçbir özel çaba gerektirmeyen, son derece basit ve zahmetsizdir. “Artık her zaman Dondurucuda Kışlık Domates Saklama Yöntemleri bulabiliyoruz, neden buz dolabımıza istif edelim ki?” dediğinizi duyar gibiyim. En basit cevap; sağlığımız için kendi mevsiminde tüketmemiz gerektiğidir. Yani tazeyken, hormonsuz ve organik olarak tüketmeliyiz. Bunun bize bir diğer faydası da şudur ki; Ağustos ve Eylül arasındaki ayları kapsayan dönemde bolca üretildiğinden fiyatının düşmesi ve aile bütçemize bu nedenle katkı sağlaması. Bir taşla, iki kuş.

Dondurucuda kışlık domates saklamak için yaz aylarında aldığımız olgun, sulu ve etli domatesleri iyice yıkayıp, kuruladıktan sonra mutfak robotundan geçirebilir ya da küçük, küçük (kuşbaşı gibi) kesebilirsiniz. Hazırladığınız domatesleri, buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık şekilde paylaştırarak, dolabınızın derin dondurucu bölümüne yerleştirmelisiniz. Aklınızda olsun saklamak için mutlaka plastik kaplar, plastik poşetler veya buzdolabı poşetleri kullanın. Cam asla kullanmayın. Zira cam donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına sebep olabilir. Dondurucuda saklama süresi on iki (12) aydır. Bu nedenle abartmayalım. Yaz yine gelecek değil mi?

Robotta püre haline getirdiğiniz domatesleri çorbalarda ve menemen de, küp şeklinde doğradığınız domatesi Dondurucuda Kışlık Domates Saklama Yöntemleriyemeklerde kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus, çözülen domatesi kullanmak, asla tekrar dondurucuya koymamaktır. Aksi halde çözülüp, tekrar dondurulan besin sağlımızı tehdit eder.

Bu zahmetsiz işlemle, bütün bir kış boyunca taze domates yiyebilirsiniz. Serada yetişmiş ve kimyasallarla olgunlaştırılmış pahalı ürünlerle sağlığınızı tehdit etmektense, mevsiminde alınmış, doğal yollarla yetişmiş, hormonsuz, organik ve üstelik ucuz domates yiyerek, aile bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemiz bu açıdan uzun yaz ayları ve her mevsimi yaşaması ile bizim için bir şans. Hanımlarımız da çalışkan ve uyanık. Haydi hanımlar ülkemizin nimetlerini değerlendirelim. Hem sağlıklı, hem de ucuz beslenelim.