Fazla Yapılan Alışveriş Nasıl Önlenir

Alışveriş özelikle kadınlar için benliğini kaybetme olgusunun sözcük anlamı olabilir. Azı yarar fazlası bütçeye epey bir zarar. Bir yanı güzel bir dost diğer yanı büyük bir cüzdan düşmanı. Ancak hayatımızda bir çok konuda filtreleme yapabiliyorsak bu “alışveriş çılgınlığına” da filtre getirebiliriz. Bu durum için uygulanabilinecek filtreleme yöntemleri şu şekilde;

Öncelikle ve en önemlisi alışverişe çıkmadan önce bir liste oluşturulmalı ve listenin dışına çıkma arzusu oluştuğunda “acaba ihtiyacım var mı?” sorusu sorulmalı. Hala istekleriniz devam ediyorsa alacağınız ürünün bütçesini karşılayacak ürünleri listenizden eksiltmelisiniz. Eğer listeden bir eksiltme yapamıyorsanız bunun yerine almak için ısrarda bulunduğunuz ürün için para biriktirme yöntemine gidin. Günlük ihtiyaçlarınızdan gözünüzden çıkabileceğiniz ürünleri ve ihtiyaçları eksilterek biriktiriniz ve çok almak istediğiniz ama ihtiyacınız olmayan o ürünü almaya harcayın. Eğer bunları uygulayamıyorsanız özel bir dönemi bekleyin ve o dönemde kendinizi şımartmak için satın alabilirsiniz.

İkinci olarak; size gelecek indirim mesajlarını bir şekilde görmezden gelin ya da engellemenin bir yolunu bulun. Bu tür mesajlar ihtiyaç olmasa da insanları alışverişe sürükleyen düşmanlardır. Gelen mesajlar alışveriş tutkunuzu kamçılar ve hiç bir ihtiyacınız olmasa bile hatta elinizin altında o ürün bulunsa bile sizi yedeklemeye teşvik eder ve siz ürünleri almış bulunursunuz.

Bir sonraki fazla alışverişten kaçınma yolu ise; kesinlikle nakit kullanın. Bu sizin alışverişinizi kontrollü hale getirmenizi sağlar ve kontrol elinizde olur. Eğer kredi kartlarına yüksek taksitler yapmaya başlarsınız sanki o parayı hiç harcamamışsınız hissine kapılırsınız. Ve bununla birlikte kollarınız poşetlerle ve paketlerle dolana kadar asla ne kadar alışveriş yaptığınızın farkına varamazsınız.

Başka bir tavsiye ise; kredi kartı sayınızı en fazla ikiye düşürün. Ne Kadar nakit kullanın deniliyor olsa da nakit kullanmamızın imkanının olmadığı ve nakit paranın yetmediği önemli durumlarda oluyor. Bu sebeple en azından kredi kartı sayınızın kontrolünü elinize almış olursunuz. Kredi kartı sayınızı düşürün.

Bir diğer alışveriş tavsiyesi ise; büyük bir alışveriş ve yüklü bir alışveriş olmayacaksa yanınızda kredi kartı taşımayınız. Hatta hesapladığınız ortalama bir harcama dışında yanınızda bu hesaplanan harcama dışında para da bulundurmayınız. Bu da sizi fazla alışveriş yapmaktan alıkoymuş olur.

Bir başka öneri ise; canınız sıkıldığında kendinizi online alışveriş sitelerinde gezerken bulmayın. Eğer bu durum ile karşılaşıyorsanız ve kendinizi durduramıyorsanız sitelere filtre ekleyin ve kısa süreliğine erişilmez hale getirin. Bu şekilde zamanla bilgisayar başında zamanınız olduğunda alışveriş sitelerine girmek yerine farklı aktiviteler kazanmış ve bunu hayatınıza entegre etmiş olursunuz.

Ve son olarak; mağazalarda yanınıza gelen satış elemanlarının “Size çok yakıştı” gibi söylemlerine kulak asmayın eğer siz iyi hissediyorsanız o ürün güzeldir ve yakışmıştır. Kendinizi içinde iyi hissetmediniz hiç bir ürüne ne para ne de vakit yatırmayınız.