Filmler Kime Hitap Eder?

Filmler Kime Hitap Eder?

Filmler Kime Hitap Eder? Filmin kime ve kimlere hitap edeceği hususu yapımcılar açısından gerçekten büyük bir önem teşkil etmektedir. Filmler insanların ilgi alanlarına, yaşam alanlarına, yaşam standartlarına, hayallerine, duygu ve düşüncelerine hitap eder aslında kime hitap edeceğinden çok.

Kimi insanlar duygularını, hayallerini görmek ister filmlerde kimi insanlar kendinden bir şeyler görmek ister filmde kimi insanlar da yaşamak istedikleri ama yaşayamadıkları görmek istedikleri ama göremedikleri güzellkleri değerleri yaşamak hissetmek isterler filmlerde. Film tercih ve seçimleri elbette bu hususlar göz önüne alınarak yapılır ve yapılmaya devam etmektedir.

Filmler yapımcılar senaristler ve yönetmenler açısından bir gelir kapısıdır ve bir hali hazırda bir sanat aracıdır. Oyuncular yapımcılar kameramanlar ışıkçılar temizlikçiler hep beraber güzel bir yapıt ortaya koymak isterken bunun yanında filmin maliyetini çıkarmak ve de ceplerine de belli bir miktarda para koymak isterler. Daha sonrasında ise gerekli görülürse seri şeklinde filmi devam ettirmek veya film üzerine programlar düzenlemek suretiyle filmi canlı tutmak isteyebilirler.

Ancak değineceğimiz nokta şudur ki, günümüz film dünyasında ön plana çıkan unsur sanattan çok maddiyattır, paradır. Her gün onlarca film çekimi yapılmakta onlarcası çöpe atılmakta az sayıda film ise sinema ve film sektöründe kendine yer bulabilmektedir. İşte yapımcıların sanatı göz ardı edip amaçlarının para olması doğrultusunda karşımıza başarısız eserler çıkmaktadır ne hazindir ki.

Sonuç olarak söyleyeceğimiz şey, günümüzde izleyici kitlesinin niteliğinin bir adım geri plana atılıp seyir zevkinin düşünülmeyip maddiyatın ön plana çıkarılmasının sanat dünyasına film dünyasına etkilerinin son derece olumsuz ve yersiz olduğudur. Verisel olarak da baktığımız zaman sanatsal olarak belli bir çıtayı aşan filmlerin her halükarda belli bir izleyici kitlesi tarafından takip edildiği ve beğenildiği gerçeği yadsınamaz bir gerçektir