Hayvanların Sirklerde Kullanımının Yasalarda Cezası Var Mıdır?

Hayvanların Sirklerde Kullanımının Yasalarda Cezası Var Mıdır?

Sirk nedir?

Sirkler; özel eğitilmiş palyaçoların, cambazların, hayvanları gösteri yaptığı genellikle daire biçimdeki alanlardır. Çoğumuz küçüklüğümüzde sirklere götürülmüşüz ve vahşi hayvanları seyrederken tedirgin olmuşuzdur. Ancak madalyonun görünmeyen bir yüzü de vardır. Bizim korktuğumuz hayvanlar aslında yaşam alanlarının çok dışında bir ortamda yaşamak zorunda tutulmaktadır. Ufacık kafeslerde insanların eğlencesi için eğitime tabi tutulup binlerce insanın arasına salınmaktadır. Aslında sirk hayvanları da bizlerden korkmaktadır. Hayvan koruma yasasında sirklerle ilgili madde yoktur.

Hayvanların Sirklerde Kullanımının Yasalarda Cezası Var Mıdır?Ülkemizde 2004 yılında Hayvan Koruma yasası kabul edilerek resmi gazetede yayımlanmıştır. Bu yasayla beraber hayvanların yaşam şartlarının korunması ve hayvanlara yapılan işkence ve kötü muamelenin önlenmesi amaçlanmaktadır ancak bu yasada sirkler ile ilgili bir bölüm bulunmamaktadır. Peki, Hayvanların sirklerde kullanımının yasalarda cezası var mıdır? Her ne kadar özelikle sirk olarak belirtilmese de yasada hayvanlara karşı her türlü kötü muamele ile ilgili idari para cezaları uygulanması öngörülmüştür. Ancak bu durum sirklerde kullanılmasını da yasaklar mı? Yoksa sirklerdeki kötü muamele olduğu zaman mı devreye girer tartışma konusudur.

 Dünyadaki durum nasıl?

Hayvanların Sirklerde Kullanımının Yasalarda Cezası Var Mıdır?Malta’da hayvan hakları ile ilgili yasada düzenleme yapılarak hem hayvanlara yapılan işkencenin cezaları artırılmış hem de hem evcil hem de vahşi hayvanların s irklerde kullanılmasına yasak getirmiştir. Bulgaristan, Meksika ve Hollanda da ise sirklerde kullanılan hayvan yasağı sadece yabani hayvanlara için uygulanmaktadır. Evcil hayvanlar ise eğitilerek sirklerde gösterilere çıkmaya devam etmektedir. Bu ülkelerin ardından İngiltere’de de yabani hayvanların sirklerde kullanılması yasaklandı. Ancak bu karar sirk yöneticileri tarafından büyük tepki ile karşılanmıştır. Yöneticiler kararı yargıtaya taşımak konusunda düşünmektedirler. Tayvan, Yeni Zellanda, Güney Kore ve Hindistan ülkelerinde ise hayvan hakları savunucuları tarafından yıllarca verilen mücadeleler sonucunda bazı hayvan yasaları çıkartılmasına karşın sirklere özel bir madde bulunmamaktadır.

“Hayvanların Sirklerde Kullanımının Yasalarda Cezası Var Mıdır?” üzerine bir yorum

  1. şu yaşıma kadar sirklerde oynatan hayvanlara ceza verildiğini görmedim bu durumun devlet yetkilileri tarafından el atılmasını beklerim o hayvanların insanlar mutlu olsun diye yaratıcı yaratmadı acı çekerek insanları mutlu etmek çok kötü bişey

Yorumlar kapalı.