Hizmet Sektörü Kaça Ayrılır?

Hizmet Sektörü Kaça Ayrılır?

Üçüncül ekonomik faaliyetler yani diğer adıyla Hizmet sektörü kaça ayrılır? Temeli insana hizmet olan; fabrika ya da atölye üretim gerektirmeyen ekonomik faaliyet çeşididir hizmet sektörü. Günümüzde en fazla gelişen ekonomik sektördür. Ülkelerin gelişmişliği arttıkça üçüncü ekonomik faaliyetlerde onunla doğru orantıda artar.

Hizmet sektörü yaklaşık olarak 12 adet alana ayrılır;

 1-Eğitim

Eğitim, ülkelerin ekonomik ve bilinçsel olarak gelişmesinde önemli bir rol oynayan sektördür.

 2-Sağlık

Sağlık sektörü, tüm insanların sağlıklı yaşama hakkını koruyan gözeten bir hizmet sektörüdür.

 3-Yargı

Yargı, toplumda yasa ve kurallara uymayan insanların cezalandırılması olarak bilinir. Toplum sağlığı ve huzuru için vazgeçilmez bir öğedir.

 4-Ulaşım

Temel haklardan olan seyahat hakkının kullanımını kolaylaştıran sektördür.

 5-Ticaret

En büyük hizmet sektörlerinden biri olan ticaret insanların ihtiyaçlarını karşılaması için kesinlikle vazgeçilmez ve desteklenmesi gereken sektördür.

 6-TurizmHizmet Sektörü Kaça Ayrılır?

Temel hakkımız olan seyahat özgürlüğümüzde bizlere yardımcı olan ve dünyayı tanımamıza görmemize yardımcı olan sektördür.

 7-Bankacılık

İnsanların mallarını koruma altında tutması, değerlendirmesi için kurulmuş bir sektördür.

 8-Sigortacılık

Sigorta çeşitleri oldukça fazladır. Hayat sigortası, araba sigortası, deprem sigortası gibi birçok çeşidi vardır. İnsanların eşyalarını güvende tutması ve bir kaza sonucunda zor durumda kalmaması için kesinlikle kullanılması gerek sektör dalıdır.

 9-Muhasebe

Küçük ve büyük şirket ve kuruluşların mali işlerini düzenler.

 10-Pazarlama

Pazarlama, ticaret ile birlikte tüm dünyada en çok kullanılan sektörlerden biridir. İnsanların karşılıklı ihtiyaçlarını gidermesi için hizmet eder.

 11-Güvenlik

Güvenlik, insanların can ve malını korumak için oluşan toplum huzurunu sağlayan bir hizmet sektörüdür. Çalışma olanı oldukça geniştir.(Özel güvenlik şirketleri, Polis, Jandarma gibi)

 12-Basın-Yayın

Basın ve haberleşme özgürlüğünü sağlamak için kurulmuş ve çok büyük alanlarda oluşan iş imkânının geniş olduğu bir hizmet sektörüdür basın yayın sektörü.

“Hizmet Sektörü Kaça Ayrılır?” üzerine bir yorum

  1. Hizmet sektörü o kadar geniş bir yelpaze ki ne desem bilemedeim ama bu yazılanları da boş geçmek istemedim. Eğitim düzeyi olsun hukuksal bizi savunan birileri olsun hiç biri yok sadece patronun sürmüş olduğu bir anlayış içerisindeyiz.

Yorumlar kapalı.