İlaç Sektöründen Tüm Ürünlere: Karekod

Karekod Nedir?

Ülkemiz de artık her bir üründe kullanılan eski tip numaralı barkod sistemi tarihin tozlu raflarına gömülmekte, bunun ile birlikte yurt dışı ülkelerde datamatrix ismi ile ülkemizde ise karekod ismi ile anılan yeni nesil barkod sistemlerine yerini bırakmaktadır.

Açıklaması ile kafa karıştıran ve insanımız tarafından karekod nedir sorusuna sebep olan datamatrix veya karekod sistemleri en basit hali ile numaralardan oluşan eski tip barkod sistemlerinde kullanılan barkodların yeni nesil ve gelişmiş teknoloji eşliğin de hizmete sunulmuş halidir.

 

Karekod Çalışma Mantığı Nedir?

Karekod eski tip numaralı barkod sistemlerinin yenilenmiş ve güncellenmiş halidir. Yapısın da aynı bir bilgisayar gibi sıfır ve bir alt yapısını barındıran datamatrix veya karekod sistemleri, 10X10, 144X144, 8X18, 16X48 ebatlarında, kare veya dikdörtgen biçiminde barkod yapılarıdır. 2-3 milimetre kare içine yaklaşık olarak elli karakter sığdırılabilen datamatrix veya ülkemiz de bilinen adî ile karekod barkod uygulama sistemleri, diğer barkod okuma sistemlerinin aksine daha çok bilgiyi yapısın da taşıyabilmekte bunun ile birlikte bozulma, kirlenme veya eskime gibi barkoda zarar verebilecek durumlar da bile belirli bir nokta ve süreye kadar okunabilmektedir. Bunun yanı sıra datamatrix veya bilen adı ile karekod barkod uygulama sistemleri tabelalara ve bütün yüzeylere işlenebilen siyah ve beyaz renk tonların da bir barkod uygulamasıdır.

 

Karekod Nerede Kullanılır?

Datamatrix veya ülkemiz de bilinen ve tanınan ismi ile karekod barkod uygulama sistemleri, ülkemizde ilk olarak eczacılık ve ilaç sektöründe kullanılmıştır. Her bir ilaç ürünü için kullanılan bu yeni datamatrix veya karekod sistemlerin de, ilacın üretim tarihi, son kullanım tarihi ve bunun yanı sıra pek çok bilgi ve içeriğin bulunduğu karekod veya datamatrix sistemli yeni nesil barkodlar her bir ilaç için ayrı ayrı kullanılmaya başlandı. Bu anlam da yürütülen yeni barkod uygulamaları anlayışı zaman ile büyük bir ilgi ve başarının odağı olmakla birlikte zorunlu hale getirildi ve birçok yerde kullanılmaya başlandı.

 

Karekod Kullanım Alanları Neler?

Datamatrix veya karekod barkod sistemleri artık günümüzün her yerinde kullanılıyor. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile artış gösteren karekod veya datamatrix adı ile kullanılan barkod sistemleri artık otobüs dudaklarında, uygulamalarda, web site ve adreslerin de, yazılımlar da hatta kartvizit şablonların da bile kullanılan geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahip bir duruma geldi. Bu anlam da karekod veya datamatrix ismi ile anılan barkod sistemleri geleceği şekillendiriyor.

“İlaç Sektöründen Tüm Ürünlere: Karekod” üzerine bir yorum

  1. karekod veya QR kod bence hemen hemen herşeyin üzerinde bulunması gerek ve okuttuğumuzda her türlü bilgisini bizlere verileceği bilgilerin de olması gerekmektedir. Bu konuda ülkemizin daha fazla teknolojik alanda gelişmesini gösteriri

Yorumlar kapalı.