Kakaolu Pudingli Kek

Kakaolu Pudingli Kek

Kek Hamuru İçin

4 yumurtaKakaolu Pudingli Kek

2 su bardağı şeker

1 su bardağı sıvı yağ

2 su bardağı süt

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 paket toz kakao

1 kahve fincanı su

2 su bardağı un

 Üzeri İçin

2 paket toz puding

5 su bardağı süt

Hindistan cevizi

Çilek

 Hazırlanışı

Kek hamuruna başlarken 2 su bardağı şeker ile 1 su bardağı süt çırpılır. Şeker süt içinde eridikten sonra üzerine dört yumurta kırılır. Yumurta köpürene kadar iyice çırpılır. Üzerine 1 su bardağı yağ, 1 kahve fincanı su eklenerek sıvı malzemeler homojen olacak şekilde karıştırılır. Daha sonra 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 1 paket kakao ve 2 su bardağı un elenerek karışımın üzerine eklenir. İyice çırpıldıktan sonra yağlanan kek kalıbına kek hamuru dökülür. Kek hamuru önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20-25 dk pişirilir. Pişirilen kek fırından çıkarıldıktan sonra 5 dk dinlendirilir.

Daha sonra üzerine 1 su bardağı süt gezdirilerek kek ıslatılır. Üzerine eklenecek puding için 2 paket tok puding tencereye alınır. Üzerine 5 su bardağı süt ilave edilir. Puding kaynayıncaya kadar durmadan karıştırılır. Kaynamaya Kakaolu Pudingli Kekbaşladıktan sonra altı kısılıp kısık ateşte 5 dk kadar kaynatılır.

Soğumuş kekin üzerine ilk sıcaklığı giden puding sürülür. Bir müddet dışarıda soğumaya bırakılan kek daha sonra buzdolabında en az 2 saat dinlendirilir. Buzdolabından çıkarılan kakaolu pudingli kek üzerine Hindistan cevizi serpilerek süslenir. İsteğe göre büyüklüklerde kesilen kek servis tabağına alınır.

Yanına çileklerle süslenip servis edilen kek çocuklarınıza ev yapımı pasta olarak yedirilebileceği gibi özel günlerinizde, beş çayı saatlerinizde yanında çay veya meyve suyuyla birlikte ikram edilebilir.