Karakterli ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin İpuçları

Pek çok annenin aşırı sevgi göstermesi ve koruması sonucu çocuklarda özgüven eksikliği oluşmaktadır. Özellikle annelerin küçük yaşlarda çocuğun her dediğini yapması, onu tüm olumsuzluklara karsı koruması, çok fazla savunmacı ve korumacı davranması zamanla çocuğun annesi olmadığında kendini koruyamaması haline gelecektir. Bu demek değildir ki çocuklarınızı başıboş bırakın, elbette çocuğunuzu korumalısınız ancak bunun zamanını ve dozunu iyi ayarlamalısınız. Sizlere çocuğunuzun daha özgüvenli olabilmesi için bazı ufak tüyolar vereceğim. Yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Çocuğunuz her hangi bir ortamda düştüğünde çok fazla bir şeyi yok ise hemen yanına koşmamalı düştüğü gibi kalkmasını beklemelisiniz. Böylece her düştüğünde gözleri sizi aramayacaktır.  Karakterli ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin İpuçları
Küçük yaşta olmalarına rağmen onlarında yapabileceği ve alabileceği bazı sorumlulukların olduğunu unutmayın. Sen yapamazsın diyerek her işi kendiniz yüklenmeyin.

Çocuğunuzu yaşıtlarıyla, onların davranışları ile kesinlikle kıyaslamayın. Her çocuk özel ve güzel doğar.
Çocuğunuzu sürekli eleştirmek yerine öğretici bilgiler vermelisiniz. Mükemmeliyet aramayın, elbette zamanla daha güzelini yapacaktır.

Çocuğunuzu başardığı konularda aferin, sen yapabilirsin, sana güveniyorum gibi övgü dolu cümleleri kurmaktan kaçınmayın.
Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Onu sevin, başını okşayın birlikte oyunlar oynayın.
Karakterli ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin İpuçlarıHatalı bir davranışını gördüğünüzde mutlaka uyarın. Başka kişilere karşıda terbiyeli ve saygılı olması gerektiğini mutlaka aşılayın. Doğruyu ve yanlışı öğrenmesini sağlamalısınız. Bunun için fikirlerinizi onu karşınıza alarak tüm içtenliğinizle anlatın. Bunu defalarca anlatabilirsiniz, yeter ki yaptığı karşısında tepkisiz kalmayın.
Paylaşmayı ve yardımsever olmayı öğretin. Bunun için öncelikle kendiniz rol model olmalısınız. Çocuğunuzla konuşurken onu karşınıza alın ve bebek gibi değil yetişkin gibi konuşun. Çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi belli edin. Mutlaka her koşulda size güvenmesini ve ne olursa olsun size anlatması gerektiğini belirtin.