Kiriş Kalıpları Nedir?

Gelişen teknoloji ve iyileşen imkanlar doğrultusunda inşaat sektöründe de iyi yönde bir değişim gözlenmiştir. Geçmiş yıllarda insanlar çoğunlukla barınma ihtiyacını karşılayabilmek için çeşitli yapılar inşa etse de, yıllar geçtikçe yol, köprü, tünel, alışveriş merkezi gibi yapılar da hızla yükselmiştir. Her yapı kendi içinde bir taşıyıcı sisteme sahiptir. Bu taşıyıcı sistemin bir elemanı da kiriştir. Yapıyı güvenle zemine oturtabilmek için inşaatın her aşamasında taşıyıcı eleman dikkatle ve özenle imal edilmelidir.

Ahşap Kalıp ve Plywood

Geçmiş yıllarda ahşap malzeme ile kiriş kalıpları yapılmaktaydı. Fakat ahşap; tekrar tekrar kullanılamadığından, ısı ve suya yeterli dayanımı göstermediğinden, söküm işleminde deforme olduğundan yerini plywood malzemeye bırakmıştır. Kolon yapımından sonra kiriş kalıbı için plywood malzemesi istenilen ölçülerde birleştirilerek altından doka adı verilen malzeme ile bir arada durması sağlanmaktadır. Daha sonra beton dökümü işleminde kalıbın çökmesini önlemek için, kalıp alt kısımdan teleskopik direkler ile desteklenmektedir.

Döşeme İle Bir Döküm

Bir yapı inşa edilirken yapıya etki eden yüklerin taşınabilmesi için taşıyıcı sistemde bir bütünlük istenir. Bu nedenle kiriş ve döşeme betonu bir dökülerek yapıya bütünlük kazandırılır. Kolon betonu döküldükten sonra kolon kalıpları sökülür ve döşeme kalıbına başlanır. Kiriş kalıpları, döşeme kalıpları ile birlikte imal edilir. Doka yardımıyla kalıplar birbirine kenetlenir ve beton dökümü sırasında bir alt kata beton sızmaması için tüm boşluklar kapatılır.

Kiriş kalıbı tamamlandıktan sonra döşeme ve kirişlerin donatıları yerleştirildikten sonra beton döküm işlemine geçilir. En az 3-4 gün geçtikten sonra kalıplar sökülerek bir üst kat döşeme ve kirişleri için kullanılmaktadır. Plywood malzemesi defalarca kez kullanılabilir ve uzun süre deforme olmaz. Bu sebeple inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilen bir malzemedir.