Kolon Kalıpları Nedir?

Yıllar önce insanlar sadece barınma ihtiyacını karşılayabilmek için çeşitli yapılar oluştururken, günümüzde ulaşımı sağlamak için yol, köprü, tünel; eğlence ihtiyacını karşılamak için alışveriş merkezi, mağaza, lunapark; çalışma ortamları yaratmak için ofis, iş merkezleri inşa edilmektedir. Bir yapıyı tamamlamak için öncelikle taşıyıcı sistemi oluşturmak gerekmektedir. Bir yapıda taşıyıcı sistem; temel, kolon, kiriş ve döşemedir. Temel yapıldıktan sonra temele kolonlar oturtulmaktadır. Kolon oluşturmak için donatı ve beton gerekmektedir. Betonun düzgün bir şekilde dökülmesi için kolon kalıpları imal edilmektedir.

Geleneksel Yöntem

Eskiden kolon kalıpları ahşap malzeme kullanılarak yapılmaktaydı. Geleneksel yöntem olarak adlandırılan bu yöntemde kolonun dört kenarında ahşap malzemeler yer almaktadır. Bu dört kenarı bir arada tutacak kuşaklar birbirine monte edilmektedir. Kolonun alt ve üst kısımlarında yer alan bu kuşaklar kalıbın açılmasını engellemektedir. Ayrıca beton dökümü sırasında kalıbın oynamasını, sağa sola yatmasını engellemek için kalıp, dikmeler ile yere sabitlenmektedir.

Hazır Kalıp Yöntemi

Yüksek katlı binalarda ahşap malzemeler kullanmak zaman kaybına sebep olmaktadır. Çünkü her defasında kalıp sökülerek diğer kolona tekrar monte edilmektedir. Zaman kaybının yanı sıra kalıp her söküm işleminde deforme olduğundan maliyet açısından da problem yaratmaktadır. Bu nedenle plywood adı verilen malzeme ile hazır kalıplar oluşturulmuştur. Kolon boyutlarına uygun olarak kesilen plywood üzerine doka adı verilen malzemeler belli aralıklar ile monte edilmektedir. Ardından çelik bağlantı malzemeleri ile kalıp kolona oturtulduktan sonra sabitlenir.

Kolonun devrilmesini engellemek için, tıpkı geleneksel yöntemde olduğu gibi teleskopik direkler ile zemine sabitlenir. Beton dökümü sırasında kolon kalıbının hareket etmemesi gerekmektedir. Bu nedenle sabitleme işlemi dikkatli ve düzgün şekilde tamamlanmalıdır. Hazır kolon kalıpları uzun süre tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Ayrıca kalıbın iki kenarı birbirine bağlantılı olduğundan, hiç sökülmeden diğer kolona aktarılabilmektedir.