Nafaka Nedir? Nafaka Avukatı Kimdir?

Nafaka, bir kişinin eski eşine ya da yoksulluk çeken diğer akrabalarına mahkeme yoluyla ödemek zorunda olduğu parasal yükümlülüktür. Hukuk çerçevesinde bakıldığında ise bir boşanma gerçekleştiği anda eşine ya da çocuklarına vereceği ödemekle mükellef olduğu maddi katkı anlamındadır.

Nafaka sisteminin kökeni eski Hammurabi Kanunlarına kadar dayanmaktadır. Nitekim birçok eski toplumda da nafakanın yasal olduğu da bilinmektedir. Nafakayı veren taraf çoğu toplumda olduğu gibi erkek, eş veya çocuklarına vermektedir. Nafakanın iki türü vardır;

1) Boşanma süreci tamamlandığında yoksulluk çeken eşe yoksulluk nafakası olarak bilinen nafaka türüdür.

2) İştirak nafakası ise erkeğin vesayetini almadığı veya alamadığı çocukları için ödemekle yükümlü olduğu nafaka çeşididir.

Bu iki çeşit nafaka türleri verilmeden önce yani boşanma süreci devam ettiği süreç içerisinde verilen nafakaya ise geçici nafaka olarak adlandırılır. Bu nafakanın veriliş amacı ise dava sürdüğü sırada eş ve çocukların mağdur olmalarını engellemektir.

 

Ödenecek Nafakanın Bir Sınırı Var Mıdır?

Türk aile hukuk kuralları çerçevesinde, hakim tarafından hüküm verilecek nafaka miktarının bir sınırı yoktur. Bazı Avrupa ülkelerinde bu sınırlandırılmıştı ancak Türkiye’de hakimin vereceği karara bağlıdır. Yani herhangi bir boşanma davasında nafaka miktarı ekonomik şartlara bağlı olarak oluşur.

Ekonomik durumu iyi olan kişilerden alınan nafaka miktarı 100 bin TL gibi rakamlara da çıkmaktadır. Nafaka ödenebilmesi için evliliğin bir gün sürmesi bile yeterlidir.

 

Nafakanın Geçersiz Olacağı Durumlar

Nafakayı alan kişinin evliliği veyahut ölümü sonucunda nafaka ödenmesi kesilmektedir. Fakat nafaka alan kişi evlenmese dahil bir kişiyle evlilik hayatı sürerse nafaka yine kaldırılabilir. Ancak bunun için nafakayı veren kişinin Türk Aile mahkemelerine başvurur.

Dava olumlu sonuçlanırsa nafaka ödenmesi kaldırılır. Nafaka davasının süreci şehirden şehire değişkenlik göstermektedir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi kalabalık şehirlerde üç celseye kadar sürebilmektedir. Bunun başlıca sebepleri mahkemelerin yoğun olmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebebi ise araştırmaların yapılmasıdır. Ancak diğer şehirlerde bazen tek celse de bile yapılabilmektedir.

 

Nafaka Avukatı Kimdir?

Nafaka için profesyonel bir avukatın tutulması, davanın seyrini değiştirebilir. Nafaka avukatları gerekli araştırmaları yaparak, dava sürecinde nafaka alacak kişiye yardımcı olurlar. Bu sebeple nafaka avukatının profesyonel bir avukat olması önem arz etmektedir.

Nafaka davası avukatlık ücreti ise 3 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücretler anayasa kanunlarına göre belirlenmektedir. Avukatlık ücretleri icra takipleri için de geçerlidir. Söz konusu olan para miktarının üçüncü tarifeye göre ödeneceği, dava sürecindeki tüm masraflar göz önünde bulundurularak belirleneceği teyit edilmiştir.