Öğrencilerin Kırtasiye Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Öğrencilerin Kırtasiye Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Öğrencilerin Kırtasiye Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler NelerdirKırtasiye alışverişi ve kırtasiye ürünleri oldukça geniş bir sektördür. Birçok ülke kırtasiye malzemesi üretimi yapar. Kırtasiye malzemesi üretiminde dünyada en çok Çin ve Almanya üretim yapmakta ve pazarlamaktadır.

– Peki, ürünler ne kadar sağlıklı ve kaliteli?

– Hangi markanın ürününü tercih etmeliyim?

– Nelere dikkat etmem gerekiyor?

– Her pahalı olan ürün kaliteli midir?

– Aldığım ürün üzerinde ne gibi amblemler aramalıyım?

Bunun gibi birçok sorunun cevabını tek başlık altında size sunacağız.

Öğrencilerin Kırtasiye Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öğrencilerimize aldığımız ürünleri alırken kullanılan plastik, metal ve her madde çok önemlidir. Reaksiyona giren eriyen kanserojen madde içeren malzemelerden uzak durmamız gerekmektedir. Aldığımız ürün genellikle herkes tarafından bilindik ve kuytu köşe yerlerde üretilmeyen ürünler olmalı. Aldığımız ürünün üstünde kontrol edildi veya standartlara uygunluk amblemi bulunmalıdır. Standarda uygunluk amblemi CE amblemidir.

Ürünün kalite ve fiyatına gelecek olursak tüketiciler bilinçleniyor ve fiyata önem vermeye başlıyor yalnız her fiyatı yüksek olan ürün kaliteli olmayabilir. Bu sebeple, dikkat edilmesi gereken fiyat değil markanın bilindik, güvenilir ve gerekli belgelere sahip olup olmamasıdır. Ürünlerde gerekli olması gereken Avrupa Birliğince belirlenen EN 71 standartlarıdır.

EN 71 – 1 : Mekanik ve fiziksel özellikler

EN 71 – 3 : Metal özellikleri

EN 71 – 6 : Üründe yaş uyarısı belirten amblem

EN 71 – 7 : Parmak boyasının standartları

EN 71 – 9 : Organik bileşiklerin standardı

Ürünleri alırken kırtasiye alış verişine sadece çocuk gönderilmemeli. Alışverişe ebeveyn eşliğinde çıkılmalı ve ürünlerin kontrolü yapılması sağlanmalıdır. Bu özellik ve standartlara, dikkat edilmemesi halinde kullanım sırasında vücuda madde girişi olursa ileride birçok probleme yol açacak hastalıklar doğurabilir. Eğer zararlı madde veya satıma uygun olmayan standartlara uymayan madde gördüğünüzde Tüketici Hattına bildirimde bulanabilirsiniz.