Sağlık Alanında Yeni Teknolojik Gelişmeler ?

Sağlık Alanında Yeni Teknolojik Gelişmeler ?

Üç Boyutlu Yazıcıların Sağlık Sektöründe Kullanımı           

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde genetik bilimiyle geliştirilen özel kartuşlar kullanarak ihtiyaca göre doku üretebilmektedir. Otoriteler estetik cerrahi ve doku gereksinimleri için kullanılan bu yöntemin yakın gelecekte iç organ ve ortopedik sorunlarda da kullanılabileceğini öne sürüyor.

İmplant Göstergeler

Diyabet hastalarının sürekli yapmak zorunda olduğu şeker ölçümleri günümüzde hastaların koluna yerleştirilen ufak monitörler sayesinde ortadan kalktı. Hasta yemek yemesi yahut ilaç alması gerektiğini iğnelerle, cihazlarla uğraşmadan sadece koluna bakarak öğrenebiliyor.Sağlık Alanında Yeni Teknolojik Gelişmeler ?

Akıllı Saatler

Akıllı telefonlarla etkileşimli çalışan akıllı saatlerin çoğu kullanıcının nabzını ölçme özelliğine sahip. Akıllı saatler kullanan kişinin nabzını sadece o an göstermekle kalmayıp sürekli ölçüm yapıp sonuçları grafiğe dökebiliyor böylelikle kullanıcılar ve doktorlar kolaylıkla kalp sağlıyla ilgili bir rapora erişebiliyorlar.

Oksijen Enjeksiyonu

Solunum yolu kapanan hastalarda ilk müdahale soluk borusu dışarıdan delinerek uygulanırdı. Yakın geçmişte geliştirilen ve hastaya damar yoluyla verilebilen sıvılar hastanın yaklaşık kırk beş dakikalık oksijen ihtiyacını karşılayarak saniyelerle yarışılan travmalarda solunum eksikliğinden kaynaklanan kalıcı beyin hasarlarının, koma durumlarının ve ölümlerin önüne geçiyor.

Robotik Cerrahi

Geçmişte büyük, derin kesiklerle yapılan cerrahi işlemler artık hastaya oldukça küçük çaplara sahip birkaç delik açılıp robotik cihazlarla müdahale edilmesiyle çok daha hızlı, risksiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu yöntemler hasta motivasyonunu sağlamanın yanında daha hızlı iyileşme sağlıyor ve eski yöntemlere kıyasla operasyon sonrası daha az ağrıya yol açıyor.

Robot Doktorlar

Geliştirilen robot doktorlar katarakt ve cilt kanseri hastalıkların teşhisini gerçek doktorlar kadar hızlı, doğru şekilde koyabiliyorlar.

Kolesterol Teşhis Ve Tedavisindeki Gelişmeler

Tıp camiaları ve Dünya Sağlık Örgütünün yeni keşifleri kolesterol konusundaki bütün eski doğruları yerle bir etti, zararlı kabul edilen kolesterol seviyeleri günümüzde sağlıklı hatta iç salgılarla kan dolaşım sisteminin sağlıklı işlemesi için mutlaka gerekli görülmekte birçok kolesterol tedavisiyle ilacı kullanımdan kalktı. Geçmişte kolesterol hastalarına ilk yasaklanan hayvansal ve bitkisel yağlarla ceviz gibi bazı besinler artık şiddetle tavsiye ediliyor.