Sebzeli Kuzu Kebabı

Kuşbaşı kuzu eti ile hazırlayacağımız tarifimizin yanında pilav tam bir tamamlayıcıdır. Et yemeklerinin yanında çok yakışan pilavınızı, arpa şehriyeli de yapabilirsiniz bir alternatif olarak. Sebzeli kuzu kebabımız hem protein kaynağı hem de tam bir sebze şöleni.

Sebzeli kuzu kebabı için gerekli malzemelerimiz:( Tarifimizi hazırlarken düdüklü tencere kullanırsak etimiz daha çabuk pişecektir.)

*750 gram kuzu kuşbaşı et

*1 adet orta boy soğan

*2 adet orta boy havuç

*2 adet orta boy domates

*2 adet orta boy patates

*3 çay kaşığı kekik

*Tuz ve karabiber

*2 adet kabak

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre hemen tarifimizi hazırlayabiliriz. Düdüklü tencerenin içine 750 gram kuzu kuşbaşı etimizi koyuyoruz. Üzerine 1 adet orta boy soğanı ve 2 adet orta boy domatesi halka halka dilimler halinde doğruyoruz. Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp 25 dakika kadar pişiriyoruz. Kuzu kuşbaşı etimiz piştikten sonra, düdüklü tencerenin kapağı açık bir şekilde üzerine 2 adet orta boy havucu kalın dilimler halinde,2 adet orta boy patatesi kalın küpler halinde doğrayıp ekliyoruz. Pişirmeye başlıyoruz. En son kabakları kalın küpler halinde ilave edeceğiz. Ama kabakları tüm sebzeler pişmeye yakın tenceremize koyalım ki, çok yumuşamasın.(kabak çok çabuk pişer.) Tuz, karabiber ve kekiği de ilave ettikten sonra sebzeler pişene kadar yemeğimizi pişirmeye devam ediyoruz.

Sebzeler de piştikten sonra, yanında pilavımız ve salatamız ile hemen servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.