Sosis Neden Yapılır?

Sosis birçok yemekte insanlar tarafında tercih edilen bir üründür. Bu ürün birçok yemeğin malzemesi olmaktadır ve insanlar tarafında oldukça sevilmektedir. Peki, bu kadar yemesini çok sevdiğimiz sosis neden yapılır?

Sosis üretimi için öncelikle et kıyma makinasından geçirilir. İçerisine tuz, nitrat ve nitrit konulup karıştırılır. Daha sonra -3 derecede soğuk bir depoda 12 saat boyunca bekletilir. Bu bekleme sırasında sosis hamuru, tuzun etkisi ile birlikte su tutma özelliğine kavuşur. Ayrıca sosislerin renk alması sağlanır.

sosis neden yapılır

Bu depodan çıkarılan kıyma kutere konur ve üzerine baharat ve diğer katkı malzemeleri ile birlikte buz katılarak çekilir. Buz erimeye başlayınca üzerine yağ serpilir. Bu yağlar tamamen karışıktan sonra bağırsaklara doldurmaya hazır hale gelmiş olur. Bu kullanılan bağırsaklar e az 3 ay önceden salamurada bekletilmiş olması gerekmektedir.

Bağırsaklara doldurulan sosisler kurutulur ve sonra 75 derecede dumanlamaya verilir. Daha sonra bu sosisler haşlanır. Haşlanan sosisler özel poşetlerine konularak paketlenir ve satışa hazır duruma getirilmiş olurlar.