Spor Yapmak En Çok Neyi Tetikler ?

Spor Yapmak En Çok Neyi Tetikler ?

Sporun insan vücuduna birçok faydası vardır. Fakat çoğu kişi saymakla bitmeyen faydaları bilmez ve bu yüzden farklı vücut fonksiyonu kayıplarına uğrar.

Spor Yapmak En Çok Neyi Tetikler ? Spor Yapmak En Çok Neyi Tetikler?

Spor, vücuttaki kasları harekete geçirdiği gibi, kan akışını sağlayarak beyin fonksiyonlarının da tetiklenmesine de yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, kardiyovasküler egzersizin beyindeki yeni hücrelerde nöronların oluşmasını tetiklediği ve beyinde genel performansın arttığını ortaya koymuştur. Zor bir egzersiz yapıldığında beyin kaynaklı protein olan BDNF düzeylerinde artış oluyor. Bu da beynin, net kararlar verme, iyi öğrenme, iyi düşünme gibi fonksiyonlarının daha işlevsel hale gelmesine neden oluyor.

 Beyin Belleğinde Artış Sağlar

Spor yapıldığında beyindeki hafızayı oluşturan hipokampus hücrelerinin üretiminde büyük bir artış meydana gelir. Bu da insan beyninin belleğini güçlendirerek, öğrendiklerini daha iyi belleğinde tutmasını sağlar.

 Zihinsel Gerilemeyi Önler

Spor Yapmak En Çok Neyi Tetikler ?Yaşlılık ve Alzheimer gibi hastalıklarda, birçok önemli beyin fonksiyonları işlevlerini yitirir. Aslında kafa küçülür ve beyindeki hücreler ölür. Spor egzersizleri ise Alzheimer’ı tam olarak tedavi edemese de ilerlemesini yavaşlatır ve sağlığı destekler. 45 yaşından sonra bilişsel olarak gerileme oluşmaya başlar. Özellikle 25 ve 45 yaşları arasında, beyinde bulunan kimyasallar artırılarak, beyin desteklenmeli ve dejenerasyonun önüne geçmek için egzersiz yapılmalıdır.

 Bilinçsiz Yapılan Spor Fayda Sağlamaz

Spor yapılırken kalp zorlanır. Spor yapılırken göğüste sıkışma, yanma, çarpıntı, baş dönmesi gibi sorunlar hissedilirse hemen dinlenilmelidir. Eğer şikayet geçmemişse bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Spor yapmak isteyen birisi, ağır ya da profesyonel spora başlamadan önce kalp ve damar hastalıklarına müracaat edip, kardiyoloji doktoruna ne şekilde spor yapmak istediğini sorarak, kalp ve damarlarının yapacağı spor için yapmaya müsait olup olmadığını öğrenmelidir. Doktorlar, kalp hastasına bile haftada en az 3-4 kez spor yapmalarını önerir. Bu hastalar için tavsiye edilen spor, düz bir zeminde hızlı yürüyüştür. En kötü kalp hastasının bile yapabileceği bir spor vardır. Oturularak çevrilen pedal bile bir spordur.