Van Alışveriş Festivali

Van Alışveriş Festivali Ne Zaman

“Van Shopping Fest” ya da “Alışveriş Günleri” olarak da anılan ve İran ve Irak’tan gelen turistlere de hitap eden bir alışveriş festivalidir. Festival 2017’de 15 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında yapılmış olmakla birlikte 2018′ de ne zaman yapılacağına dair bir açıklama yoktur. Bununla birlikte İran ve Iraklı turistlerin nevruz tatilini değerlendirmek için ülkemize geldikleri dikkate alacak olursak yaklaşık olarak aynı tarihlerde yapılacağını bekleyebiliriz. 2018 yılında 3’üncüsü düzenlenecek ve tahminen yılbaşında kesin tarihler açıklanacaktır.

Festival Nerede

Bilindiği gibi büyük şehirlerde hem gurbette yaşayanların memleket hasretini gidermek hem de tanıtım yapmak amacıyla çeşitli günler düzenlenmekte ve faaliyetler yapılmaktadır. Bunun aksine Van Alışveriş Festivali, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yapılan Vanlılar günü gibi bir etkinlik değildir. Festival Van’da düzenlenmektedir. Kentin İran ve Iraklı turistlere yönelik organize ettiği akıllıca bir hamle olarak düşünülebilir. Etkinlik amacıyla Van’ın iki ana caddesi ışıklandırılmıştır. Festival süresince misafirlerin iyi vakit geçirmesi için tiyatro gösterileri, sergiler ve ücretsiz halk konserleri gibi etkinlikler de yapılmaktadır. 2017 yılında çoğunluğu İranlı turistlerin oluşturduğu 106 bin kişi kente gelmiştir. Gelecek sene bu sayının artacağı tahmin edilmektedir. Esnaflar çekilişler, hediye çekleri, indirim günleri gibi teşviklerle 20 gün boyunca alışveriş günleri renklendiriliyor.

Markalaşma

Bu festival vesilesiyle Van’ın tarihi ve kültürel güzelliklerinin tanıtılmaya çalışılmakta ve bu yol ile markalaşma hedeflenmektedir. Tabi bu temel amacın yanı sıra yerel piyasanın canlanması ve kent esnafının yaz sezonuna canlı bir giriş yapması da alternatif hedefler arasındadır.

Peki, Yerli Turistler

Festival yerli turistlere de hitap etmektedir. Hatta uçak biletlerinin de nispeten ucuz olduğu bir dönemde bir iki günlük bir gezi için ideal bir tercih olabilir. Sıcakkanlı esnafıyla alışveriş yapma ve enfes yemeklerinin tadına bakmanın yanı sıra Van Alışveriş Festivaline gittiğinizde mutlaka yapılması gereken Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesini görmektir. Burada yaşayacağınız dinginliği ve huzuru sevdiklerinize götüremezsiniz ya da Van kahvaltısının lezzetini tabi ama festivalden alacağınız otlu peyniri sevdiklerinize götürebilirsiniz.