Yönetimsel Endüstri

Yönetimsel Endüstri

Endüstri Nedir?

Sözlük anlamı ile sanayi ya da işleyiş anlamına gelen endüstri, insanların ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kurulan fabrikalarda maksimum üretim miktarına nasıl ulaşabileceğini ve aynı zamanda fırsat maliyetlerinin düzenlemesinde neler yapılması gerektiğini araştıran kar oranını artırmak amaçlı kullanılan bir bilimdir.

Endüstri genel olarak matematik ve işlemlerle ilgilenen bir bölüm olsa da tek alanı bu değildir. Ürettiği malın tüketicisi belli toplum ya da insanlar olmasından dolayı sosyoloji ve kitle psikolojisi ile de ilgilenen ve belli toplulukları iyi analiz edebilmiş bilimdir.Yönetimsel Endüstri

Endüstri Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Endüstri her yerde yararlanabilecek bir alandır. Sektör sınırlaması taşımaz. Savunma, hızlı tüketim, bankacılık, danışmanlık, yazılım, telekomünikasyon, perakendecilik, ağır sanayi, otomotiv, dokuma, tekstil, ilaç gibi birçok alanda kullanılabilir bir bilimdir. Her alanda var olabilmesinin önemi ise toplumu tanıması ve bu nedenle ne üretileceği ya da ham maddenin kullanım amacının ne olması gerektiğini iyi bilen bir bölümdür.

Yönetimsel Endüstri Nedir?

Yönetimsel endüstri, sanayi kuruluşları, fabrikalar ve üreticiler ile birlikte çalışan ve burada bulunan işçileri yönlendirecek ara elamanların performansını arttırmak için ders veren, koordine eden, yöneten bölümdür. Bu bölümde bulunan insanlar yukarıda da bahsedildiği gibi toplumu ve insanı iyi tanıyan ve analiz edebilen insanlardır. Sonuç olarak yönetimsel endüstri, sanayileşmenin bir ürünüdür. Ve bu ürün insanların ve toplumların sonsuz ihtiyaçları ile daha önemli hale gelmiştir.